Vanha verkosto auttaa vielä vuosien päästä

Naisjohtajien mentorointiohjelma: Pauliina Bovellán

”Mentorini tärkein viesti oli se, että suunnitelmieni suurin jarru olen minä itse. Ja siinä hän oli täysin oikeassa”, Pauliina Bovellán muistelee.

Helsinkiläisen Kasvutoimisto IHMEen konsultti Pauliina Bovellán osallistui Naisjohtajien mentorointiohjelmaan jo vuonna 2014. Sieltä saadut opit ovat osoittautuneet monessa kohtaa hyödyllisiksi ja lisätukena on kurssilaisten oma verkosto, joka pitää edelleen tiiviisti yhteyttä.

Yritysten strategiseen kasvuun keskittynyt konsultti Pauliina Bovellán teki ennen yrittäjyyttään pitkän työuran perheyhtiö Bernerillä.

Viime vuosikymmenen alkupuoliskolla hänet nostettiin monialayhtiön terveydenhoitosegmentin kehitysjohtajaksi. Bovellán tunsi toki talon tavat, mutta kaipasi lisäoppia nimenomaan johtajan työhön. Samalla hän pohdiskeli, mihin omalla työurallaan lopulta tähtäisi.

Samaan aikaan silmiin osui tieto Naisjohtajien mentorointiohjelmasta, joka oli ensimmäisen kurssin jälkeen saamassa jatkoa. Bovellán päätti hakea mukaan ja löysi itsensä 40 muun kurssilaisen joukosta.

”Tunsin itseni aluksi ihan noviisiksi, sillä joukossa oli urallaan jo varsin hyvin edenneitä ja kokeneita johtajia”, hän muistelee.

Suurin kehitysjarru löytyy peilistä

Jännittäminen kuului olleen kuitenkin turhaa, sillä kaikki ohjelmaan osallistuneet kokivat olevansa samalla viivalla. He jakoivat auliisti omia oppejaan ja kokemuksiaan työuransa varrelta.

”Heiltä opin todella paljon uutta. Likipitäen jokaiseen pulmaan löytyi jokin käytännön esimerkki ja ratkaisu. Ja samalta verkostolta voin kysyä neuvoja edelleen vaikkapa WhatsAppilla.”

Tärkeitä eväitä kertyi myös omalta mentorilta, jolla oli niin ikään pitkä ja vahva perheyritystausta.

”Hän poisti epävarmuuksia ja vahvisti uskoa omiin kykyihin. Mentorin tärkein viesti oli se, että suunnitelmieni suurin jarru olen minä itse. Ja siinä hän oli täysin oikeassa”, Bovellán muistelee.

Verkosto on yhden viestin päässä

Mentorointiohjelman aikaan Bovellánille avautui mahdollisuus siirtyä konsernin johtoryhmäpositioon liiketoimintajohtajaksi.

”Siihen hakeutuminen oli osaltaan mentorointiohjelman ansiota”, hän kertoo.

Vaikka mentorointiohjelman päättymisestä on jo toistakymmentä vuotta, pitää iso osa silloisista osallistujista edelleen tiiviisti yhteyttä. Kalenterissa on esimerkiksi yhteisiä lounastapaamisia, retkiä ja jopa ulkomaanreissuja.

Bovellánin vinkki osallistumista vielä miettiville onkin selkeä. Verkostoituminen ja osallistujen välinen yhteydenpito voi tuntua alussa sivujuonteelta, mutta ajan myötä siitä tulee ohjelman ydinantia.

”Tätä kautta tutustuin ihmisiin aivan toisilta toimialoilta ja koulutustaustoilta. Samalla saa uusia ajatuksia ja näkökulmia sekä vertaistukea. Tuskinpa minulla olisi tällaista kontaktiverkostoa ilman mentoriohjelmaa.”

Toinen avainasia on avoimuus. Ohjelman aikana on oltava rohkeutta katsoa peiliin, tunnistaa ja tunnustaa omat puutteet sekä heittäytyä välillä hyvinkin syvälliseen ajatustenvaihtoon mentorin ja muiden aktorien kanssa.

”Ohjelmaan lähdetään oppimaan ja muuttumaan, ei CV-merkinnän tai LinkedIn-postauksen vuoksi”, Bovellán painottaa.

Mikä ihmeen mentorointiohjelma?

Keskuskauppakamarin Naisjohtajien mentorointiohjelma on pyörinyt vuodesta 2012 lähtien. Tähän mennessä siihen on osallistunut lähes 500 johtajanaista.

Ohjelman tavoitteena on tukea naisten urakehitystä ja kasvattaa heidän osuuttaan liiketoiminnan johtotehtävissä. Kohderyhmänä ovat organisaatioiden keskijohdossa työskentelevät sekä ylempään johtoon tai hallituspaikkoihin tähtäävät naiset.

Ohjelma rakentuu kahdenkeskisistä mentoritapaamisista sekä johtamiseen, urasuunnitteluun ja viestintään keskittyvistä seminaareista. Tärkeä osa antia on myös aktorien keskinäinen verkostoituminen.

Mentorointiohjelman päätteeksi osallistujat pääsevät Women’s Leadership Growth -alumniverkostoon, joka järjestää aktiivisesti tapahtumia ja verkottaa mentorointiohjelman eri kurssien osallistujia.

Haku seuraavaan ohjelmaan jatkuu 1.6.2026 asti.