Osuvaa opastusta laaja-alaiseen johtamiseen

Naisjohtajien mentorointiohjelma: Maria Nymark-Pöykkö

”Mentorointiohjelma auttoi hahmottamaan entistä selkeämmin, mitkä johtamisen valinnat ja painopisteet ratkaisevat onnistumisen ja tavoitteiden toteutumisen. Samalla kirkastui se, mihin omassa työssä kannattaa keskittyä”, Pohjola Vakuutuksen Asiakkuudenhallinnan kyvykkyydet -organisaatiota johtava Maria Nymark-Pöykkö kertoo.

Maria Nymark-Pöykkö luotsaa Pohjola Vakuutuksessa Asiakkuudenhallinnan kyvykkyydet -organisaatiota. Hän sai työhönsä tärkeää lisäoppia Naisjohtajien mentorointiohjelmasta, jonka osallistujaverkosto on edelleen puhelinsoiton päässä.

Maria Nymark-Pöykkö on työskennellyt Pohjola Vakuutuksessa runsaat kymmenen vuotta erilaisissa johtamis- ja esihenkilötehtävissä.

Varsinainen johtajaura alkoi vuonna 2017 kun hän alkoi johtamaan Liiketoiminnan tuki ja meklariasiakkuudet -organisaatiota. Vastuu laajeni vuosikymmenen vaihteessa, kun hän sai vastuulleen henkilö- ja yritysasiakkaiden digitaalisen myynnin ja markkinoinnin sekä liiketoiminnan tukitehtävät. Samalla piti perehtyä teknologisten kyvykkyyksien johtamiseen ja kehittämiseen.

”Silloin tuli tunne, että kaipasin johtamistyöhön lisäoppia. Pari läheistä kollegaa oli käynyt Naisjohtajien mentorointiohjelman. He kehuivat sen sisältöä ja suosittelivat ohjelmaa minullekin”, Nymark-Pöykkö muistelee.

Arvokasta sparrausta

Muutamaa kuukautta myöhemmin hän löysikin itsensä osallistujalistalta. Koronapandemian vuoksi silloinen kurssi (2020–2021) sujui pitkälti etäyhteyksien varassa.

Nymark-Pöykön mukaan se ei vähentänyt opiskelumotivaatiota, sillä ohjelman sisältö oli juuri sitä, mitä kollegat olivat aiemmin kehuneet. Tarjolla oli kokeneiden johtajien esityksiä ja sparrausta, avoimia keskusteluja kokeneen mentorin kanssa sekä verkostoitumista ja kokemusten vaihtoa muiden osallistujien kanssa.

”Minulla oli mentorina WSOY:n myyntijohtaja Veli-Pekka Matilainen, joka oli todella erinomainen. Olin juuri aloittanut uudessa tehtävässä ja valitsimme tapaamisiin aina mahdollisimman ajankohtaiset aiheet. Sain häneltä arvokasta sparrausta arkiseen työhön sekä muun muassa digitalisaation ja osaamisen johtamiseen”, Nymark-Pöykkö muistelee.

Kirkkaampi kuva johtajan työstä

Isona apuna olivat myös muut kurssilaiset, jotka toivat verkkokeskusteluihin ja ryhmätöihin kokemuksia ja uusia näkökulmia muilta toimialoilta.

”Yhteydenpito jatkuu edelleen alumniverkoston kautta ja se on mentorointiohjelmassa todella arvokas lisä. Kollega on tarvittaessa puhelinsoiton tai viestin päässä”, Nymark-Pöykkö toteaa.

Hänen viestinsä osallistumista miettiville onkin selkeä.

”Mentorointiohjelma auttoi minua hahmottamaan entistä selkeämmin, mitkä johtamisen valinnat ja painopisteet ratkaisevat onnistumisen ja tavoitteiden toteutumisen. Samalla kirkastui se, mihin omassa työssä kannattaa keskittyä.”

 Mentorointiohjelma vie jonkin verran tilaa työkalenterista, mutta Nymark-Pöykön mukaan oppimiseen käytetyt tunnit ovat ehdottomasti sen arvoisia.

”Johtajana et ole koskaan täysin valmis. Siksi myös oman osaamisen kehittämiseen kannattaa ja täytyy panostaa.”

Mikä ihmeen mentorointiohjelma?

Keskuskauppakamarin Naisjohtajien mentorointiohjelma on pyörinyt vuodesta 2012 lähtien. Tähän mennessä siihen on osallistunut lähes 500 johtajanaista.

Ohjelman tavoitteena on tukea naisten urakehitystä ja kasvattaa heidän osuuttaan liiketoiminnan johtotehtävissä. Kohderyhmänä ovat organisaatioiden keskijohdossa työskentelevät sekä ylempään johtoon tai hallituspaikkoihin tähtäävät naiset.

Ohjelma rakentuu kahdenkeskisistä mentoritapaamisista sekä johtamiseen, urasuunnitteluun ja viestintään keskittyvistä seminaareista. Tärkeä osa antia on myös aktorien keskinäinen verkostoituminen.

Mentorointiohjelman päätteeksi osallistujat pääsevät Women’s Leadership Growth -alumniverkostoon, joka järjestää aktiivisesti tapahtumia ja verkottaa mentorointiohjelman eri kurssien osallistujia.

Haku seuraavaan ohjelmaan jatkuu 1.6.2026 asti.

Kategoriat:Johdon valmennukset, Naisjohtajien mentorointiohjelma